Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje odprawy celnej?

Jakie są rodzaje odprawy celnej?

Odprawa celna to nieodłączny element handlu międzynarodowego, a jej rodzaj zależy od środka transportu oraz rodzaju przesyłki. W Polsce, szczególnie w stolicy, odprawa celna drogowa w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na rozwój gospodarczy kraju. Poznajmy trzy najważniejsze rodzaje odprawy celnej oraz ich specyfikę.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się agencja celna?

Odprawa celna drogowa

Odprawa celna drogowa jest jednym z najpopularniejszych rodzajów odprawy celnej, szczególnie w Polsce, gdzie większość towarów importowanych i eksportowanych przemieszcza się drogą lądową. Odbywa się ona na przejściach granicznych lub w specjalnych terminalach celnych, gdzie towar jest kontrolowany przez służby celne. W przypadku odprawy celnej drogowej w Warszawie, istnieje wiele punktów odpraw, które obsługują zarówno ciężarówki, jak i mniejsze pojazdy dostawcze. Ważne jest, aby przed przekroczeniem granicy zgłosić towar do odpowiedniej odprawy oraz posiadać wszelkie wymagane dokumenty, takie jak faktury czy listy przewozowe.

Odprawa celna morska

Odprawa celna morska dotyczy towarów przewożonych drogą morską, a jej realizacja odbywa się w portach morskich, takich jak Gdynia czy Gdańsk. W Polsce odprawa celna morska jest również istotna ze względu na dostęp do Morza Bałtyckiego. Podobnie jak w przypadku odprawy drogowej, konieczne jest zgłoszenie towaru do odprawy oraz przedstawienie odpowiednich dokumentów. Warto dodać, że odprawa celna morska może być bardziej skomplikowana niż drogowa, ze względu na różnorodność towarów przewożonych statkami oraz konieczność spełnienia wszelkich wymogów związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem.

Odprawa celna lotnicza

Trzecim rodzajem odprawy celnej jest odprawa celna lotnicza, która dotyczy towarów przewożonych drogą powietrzną. Realizowana jest ona na lotniskach, gdzie znajdują się specjalne terminale cargo. Odprawa celna lotnicza ma swoje unikalne cechy - często dotyczy ona przesyłek o dużym priorytecie, takich jak towary wartościowe czy żywe zwierzęta. W związku z tym wymagania co do dokumentacji oraz kontroli są jeszcze bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych rodzajów odprawy celnej. Warto również pamiętać, że koszty transportu lotniczego są wyższe niż w przypadku transportu drogowego czy morskiego, co wpływa na koszty odprawy celnej.