Artykuł sponsorowany

Czym powinien się cechować akumulator do samochodów ciężarowych?

Czym powinien się cechować akumulator do samochodów ciężarowych?

Wybór odpowiedniego akumulatora do samochodów ciężarowych jest kluczowy dla zapewnienia ich niezawodnego działania. W artykule przedstawiamy siedem istotnych cech i parametrów, które powinny być brane pod uwagę podczas wyboru akumulatora dla tego typu pojazdów.

Przeczytaj również: Co odróżnia akumulatory AGM od tradycyjnych rozwiązań i dlaczego warto je wybrać do zastosowań specjalistycznych?

Pojemność akumulatora

Pierwszym ważnym aspektem jest pojemność akumulatora do samochodów ciężarowych w Myszkowie, która określa ilość energii, jaką może on przechowywać. Pojemność akumulatora do samochodów ciężarowych powinna być wystarczająco duża, aby zaspokoić potrzeby energetyczne wszystkich urządzeń elektrycznych pojazdu, zarówno podczas jazdy, jak i postoju. Warto zwrócić uwagę na wartość amperogodzin (Ah), która jest miarą pojemności akumulatora. Kolejnym istotnym parametrem jest napięcie akumulatora, które musi być zgodne z wymaganiami systemu elektrycznego pojazdu. Większość samochodów ciężarowych wymaga akumulatorów o napięciu 24V, jednak warto sprawdzić specyfikację techniczną konkretnego modelu, aby uniknąć pomyłek.

Technologia akumulatora

Technologia, na której opiera się akumulator, również ma istotne znaczenie. Obecnie najpopularniejsze są akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz żelowe. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najbardziej powszechne i stosunkowo tanie, jednak wymagają regularnej konserwacji. Z kolei akumulatory żelowe charakteryzują się większą żywotnością i nie wymagają konserwacji, ale są droższe w zakupie.

Moc rozruchowa

Moc rozruchowa akumulatora, określana jako prąd rozruchowy (CCA), to wartość informująca o zdolności akumulatora do uruchomienia silnika w niskich temperaturach. Im wyższa wartość CCA, tym lepiej akumulator radzi sobie z rozruchem silnika w trudnych warunkach atmosferycznych. Dla samochodów ciężarowych warto wybrać akumulator o dużej mocy rozruchowej.

Odporność na wibracje

Samochody ciężarowe narażone są na intensywne wibracje podczas jazdy, co może wpływać na żywotność i niezawodność akumulatora. Dlatego warto wybierać modele, które posiadają specjalne systemy redukujące wpływ wibracji na komponenty akumulatora. Długość życia akumulatora jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jego opłacalność. Warto zwrócić uwagę na liczbę cykli ładowania, jakie akumulator jest w stanie wytrzymać, oraz na gwarancję oferowaną przez producenta. Im większa liczba cykli i dłuższa gwarancja, tym lepsza inwestycja w dłuższej perspektywie.