Artykuł sponsorowany

Jakie oryginalne modyfikacje auta można wykonać zgodnie z prawem?

Jakie oryginalne modyfikacje auta można wykonać zgodnie z prawem?

Zmiana wyglądu i funkcji samochodu to marzenie wielu miłośników motoryzacji. Jednak nie wszystkie modyfikacje są dozwolone przez prawo. Warto zatem poznać, jakie oryginalne zmiany można wprowadzić do swojego auta, nie naruszając przy tym przepisów.

Przeczytaj również: Dlaczego profesjonalna naprawa maglownic jest tak ważna?

Jakie modyfikacje nadwozia są dozwolone?

W Polsce istnieje kilka możliwości legalnych modyfikacji nadwozia samochodu. Przede wszystkim można zmienić kolor pojazdu, jednak warto pamiętać, że informacja o tym musi zostać wpisana do dowodu rejestracyjnego. Kolejną opcją jest montaż dodatkowych elementów aerodynamicznych, takich jak spoilery czy progowe listwy. Ważne jest jednak, aby nie przekroczyć maksymalnych wymiarów pojazdu określonych przez producenta. Ponadto można zainstalować tzw. body kit, czyli zestaw zmieniający wygląd auta, ale również tutaj należy przestrzegać wymiarów określonych przez producenta.

Przeczytaj również: Diagnostyka komputerowa aut dostawczych - dlaczego jest tak istotna przy przeglądach?

Modyfikacje zawieszenia są dozwolone, pod warunkiem że nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Można więc zamontować sportowe amortyzatory czy sprężyny, ale należy pamiętać o zachowaniu minimalnej wysokości prześwitu. W przypadku układu wydechowego można dokonać zmian, takich jak montaż sportowego tłumika, jednak muszą być one zgodne z normami emisji spalin. Warto dodać, że customowe modyfikacje w Suchej Beskidzkiej również muszą spełniać te wymogi.

Jakie zmiany w oświetleniu są dozwolone?

W Polsce można legalnie zmieniać oświetlenie samochodu, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, dozwolone są jedynie żarówki o mocy i barwie światła zgodnej z przepisami. Można natomiast zamontować dodatkowe światła przeciwmgielne czy diodowe oświetlenie wnętrza auta. Warto jednak pamiętać, że wszelkie modyfikacje powinny być wykonane przez profesjonalistów, aby nie naruszyć przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Niektóre popularne modyfikacje, takie jak montaż ksenonów czy świateł LED, mogą być dozwolone, o ile spełniają wymogi techniczne i nie oślepiają innych uczestników ruchu.