Artykuł sponsorowany

Jakie oleje samochodowe są polecane do miejskich aut?

Jakie oleje samochodowe są polecane do miejskich aut?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego dla miejskiego samochodu to kluczowy element dbałości o jego sprawność i długowieczność. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów, które różnią się między sobą właściwościami oraz zastosowaniem. Warto zatem poznać, jakie oleje są polecane do miejskich aut, aby zyskać pewność, że nasz pojazd będzie działał bezawaryjnie przez długi czas.

Oleje syntetyczne – dlaczego warto je wybrać?

Oleje syntetyczne są powszechnie uważane za najlepszy wybór dla samochodów miejskich. Dzięki swoim właściwościom zapewniają one doskonałą ochronę silnika oraz wydłużają okresy między wymianami oleju. Ponadto, ze względu na swoją formułę, oleje syntetyczne są bardziej odporne na utlenianie i degradację w porównaniu do olejów mineralnych. Dzięki temu silnik jest lepiej chroniony przed zużyciem i korozją. Oleje syntetyczne są również bardziej odporne na zmiany temperatury, co sprawia, że są idealne dla samochodów eksploatowanych w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Oleje półsyntetyczne – kompromis między jakością a ceną

Oleje półsyntetyczne są dobrym wyborem dla tych, którzy poszukują kompromisu między jakością a ceną. Są one mieszanką olejów syntetycznych i mineralnych, co sprawia, że łączą w sobie zalety obu tych rodzajów olejów. Oleje półsyntetyczne zapewniają lepszą ochronę silnika niż oleje mineralne, ale jednocześnie są nieco tańsze niż oleje samochodowe syntetyczne. Dzięki temu stanowią one atrakcyjną alternatywę dla osób, które chcą zadbać o swój samochód miejski, nie wydając przy tym zbyt dużo pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że oleje półsyntetyczne mogą wymagać nieco częstszych wymian niż ich syntetyczne odpowiedniki.

Oleje o niskiej lepkości – korzyści dla oszczędności paliwa

W przypadku samochodów miejskich warto również zwrócić uwagę na oleje o niskiej lepkości. Są one szczególnie polecane dla aut z silnikami benzynowymi, ale również diesel. Oleje o niskiej lepkości charakteryzują się mniejszym oporem wewnętrznym, co przekłada się na niższe zużycie paliwa oraz lepszą wydajność silnika. Przykładem takiego oleju może być 5W30 lub 0W20. Wybierając olej o niskiej lepkości, warto jednak upewnić się, że jest on zgodny ze specyfikacją producenta naszego samochodu. W przeciwnym razie możemy narazić silnik na uszkodzenia lub niekorzystne zmiany w jego pracy.