Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat instalacji fotowoltaicznych

Fakty i mity na temat instalacji fotowoltaicznych

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach, widząc w nich szansę na obniżenie rachunków za prąd i dbanie o środowisko. W związku z rosnącym zainteresowaniem technologią fotowoltaiczną, pojawia się wiele mitów i nieporozumień dotyczących tego rozwiązania. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić najbardziej popularne mity oraz przedstawić fakty na temat instalacji fotowoltaicznych.

Przeczytaj również: Jakie zalety mają instalacje fotowoltaiczne?

Czy panele fotowoltaiczne są efektywne tylko w słoneczne dni?

Jednym z często pojawiających się mitów jest przekonanie, że panele fotowoltaiczne generują energię tylko wtedy, gdy jest bezchmurne niebo. Faktem jest jednak, że współczesne technologie pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej również w dni pochmurne. Oczywiście, ilość wyprodukowanej energii będzie niższa niż w pełnym słońcu, ale nadal istnieje możliwość pozyskiwania prądu. Ponadto, niektóre modele paneli, takie jak panele fotowoltaiczne Hyundai, charakteryzują się wysoką sprawnością nawet przy słabym oświetleniu.

Kolejnym mitem jest przekonanie, że montaż paneli fotowoltaicznych jest trudny i wymaga specjalistycznej wiedzy. W rzeczywistości proces instalacji jest stosunkowo prosty i może być przeprowadzony przez wykwalifikowanych fachowców w ciągu kilku dni. Ważne jest jednak, aby przed montażem dokładnie przeanalizować warunki panujące na dachu, takie jak kierunek południowy, kąt nachylenia dachu czy występowanie cieni. Dobrze zaprojektowana instalacja będzie działać efektywnie przez wiele lat.

Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób obawia się wysokich kosztów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Faktem jest, że początkowa inwestycja może być dość znacząca, jednak warto pamiętać o długofalowych korzyściach płynących z posiadania takiej instalacji. Dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd oraz możliwości sprzedaży nadwyżki energii do sieci, inwestycja może się zwrócić nawet w ciągu kilku lat. Dodatkowo, istnieją różne programy rządowe i unijne, które wspierają finansowo montaż instalacji fotowoltaicznych.

Jednym z mitów dotyczących paneli fotowoltaicznych jest przekonanie, że wymagają one częstej konserwacji i napraw. W rzeczywistości panele są bardzo trwałe i niezawodne, a ich żywotność może wynosić nawet 25 lat lub więcej. Konieczne jest jedynie okresowe sprawdzanie stanu instalacji oraz czyszczenie paneli z zabrudzeń, takich jak kurz czy liście.