Artykuł sponsorowany

Co obejmuje przegląd rejestracyjny?

Co obejmuje przegląd rejestracyjny?

Przegląd rejestracyjny to obowiązkowy proces, który muszą przejść wszyscy właściciele pojazdów w Polsce. Jego celem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i potwierdzenie, że spełnia on wymogi bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Warto wiedzieć, co dokładnie obejmuje taki przegląd, jakie są jego etapy oraz jak się do niego przygotować.

Na czym polega przegląd rejestracyjny? Krok po kroku

Na początek warto zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, które będą potrzebne podczas przeglądu rejestracyjnego. Należy do nich dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty właściciela pojazdu oraz aktualne ubezpieczenie OC. W przypadku braku któregokolwiek z tych dokumentów, przegląd może zostać przerwany, a kierowca będzie musiał ponownie umówić się na wizytę. Warto również sprawdzić datę ważności przeglądu rejestracyjnego. Zgodnie z prawem polskim, należy go wykonać co najmniej raz na rok dla samochodów osobowych oraz co pół roku dla ciężarowych.

Podczas przeglądu rejestracyjnego w Łaziskach Górnych kontroler sprawdzi kilka kluczowych elementów pojazdu, które mają wpływ na jego bezpieczeństwo. Należy do nich między innymi układ hamulcowy, oświetlenie, układ kierowniczy oraz zawieszenie. Ponadto, kontroler sprawdzi stan opon, czy nie mają one zbyt dużego zużycia bieżnika lub uszkodzeń. Ważnym elementem jest również kontrola emisji spalin oraz hałasu. Pojazd musi spełniać normy środowiskowe obowiązujące w Polsce. W przypadku stwierdzenia usterek, kierowca będzie musiał je usunąć i ponownie poddać się przeglądowi.

Kolejnym etapem przeglądu rejestracyjnego jest sprawdzenie wyposażenia dodatkowego pojazdu, które ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Kontroler sprawdzi między innymi obecność i stan gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego oraz kamizelki odblaskowej. Ponadto, kontroler może sprawdzić działanie klaksonu, szyb oraz lusterek. Warto przed przeglądem upewnić się, że wszystkie te elementy są sprawne i znajdują się na swoim miejscu.

Jak się przygotować do przeglądu rejestracyjnego?

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przeglądu rejestracyjnego, warto wcześniej sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego warsztatu. Warto również pamiętać o terminowym serwisowaniu samochodu oraz wymianie eksploatacyjnych części, takich jak klocki hamulcowe czy filtry. Dzięki temu, podczas przeglądu kontroler nie znajdzie powodów do zgłoszenia usterek.