Artykuł sponsorowany

Z czego wykonuje się sufity podwieszane?

Z czego wykonuje się sufity podwieszane?

Sufity podwieszane to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Wybierając sufit podwieszany, warto poznać różne materiały i technologie, z których są one wykonane. W tym artykule przedstawimy trzy najpopularniejsze rodzaje sufitów podwieszanych oraz ich zalety i wady.

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe to jedne z najbardziej popularnych materiałów stosowanych do budowy sufitów podwieszanych. Są lekkie, łatwe w montażu oraz pozwalają na tworzenie różnorodnych kształtów i konstrukcji. Dodatkowo płyty te charakteryzują się dobrymi właściwościami akustycznymi oraz termoizolacyjnymi, dzięki czemu pomieszczenia z sufitem wykonanym z tego materiału są ciche i ciepłe. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność wykończenia powierzchni płyt szpachlą i farbą, co może być czasochłonne i wymagać umiejętności.

Sufity napinane – elastyczność i nowoczesność

Sufity napinane to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Wykonane są z elastycznej folii PVC lub poliestru, którą naciąga się na specjalnej konstrukcji nośnej. Sufity napinane pozwalają na uzyskanie gładkiej i estetycznej powierzchni, która może imitować różne materiały, takie jak szkło, metal czy drewno. Zaletami tego rodzaju sufitów są szybki montaż oraz łatwość utrzymania czystości – wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką. Wadą może być jednak wyższa cena w porównaniu do innych rozwiązań oraz konieczność zastosowania specjalistycznych narzędzi do montażu. Jeśli chodzi o nowoczesne sufity podwieszane, Wrocław jest miastem, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak Regina Łakomiec.

Sufity modułowe – praktyczność i funkcjonalność

Sufity modułowe to kolejne rozwiązanie, które warto rozważyć przy wyborze sufitu podwieszanego. Składają się z indywidualnych paneli wykonanych z różnych materiałów, takich jak metal, drewno czy tworzywo sztuczne. Panele te są montowane na specjalnych profilach nośnych, co pozwala na łatwe dostosowanie sufitu do wymiarów pomieszczenia oraz ewentualną modyfikację w przyszłości. Sufity modułowe często stosowane są w budynkach użyteczności publicznej, takich jak biura czy centra handlowe, ze względu na ich funkcjonalność oraz możliwość ukrycia instalacji elektrycznych i wentylacyjnych. Wadą tego rozwiązania może być jednak mniejsza swoboda w kształtowaniu formy sufitu oraz konieczność dbałości o estetykę poszczególnych paneli.