Artykuł sponsorowany

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego?

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego?

Rzeczoznawca budowlany to specjalista, który może pomóc w wielu sytuacjach związanych z nieruchomościami. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z jego usług, gdy planujemy zakup domu, remont lub występujemy o odszkodowanie po szkodzie. W poniższym artykule przedstawiamy trzy główne sytuacje, w których warto rozważyć współpracę z rzeczoznawcą budowlanym.

Ocena stanu technicznego nieruchomości przed zakupem

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, dlatego warto mieć pewność, że inwestujemy w dobrym stanie technicznym. Rzeczoznawca budowlany może dokonać szczegółowej oceny stanu technicznego budynku, sprawdzić instalacje oraz ocenić jakość użytych materiałów. Dzięki temu będziemy mieli pełną wiedzę na temat ewentualnych wad i usterek, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości oraz koszty przyszłych remontów. Ponadto, rzeczoznawca budowlany z Krakowa może doradzić nam, czy cena za którą sprzedawca oferuje nieruchomość jest adekwatna do jej stanu i wartości rynkowej.

Wsparcie podczas remontów i budowy

Rzeczoznawca budowlany może być nieocenionym wsparciem podczas remontów czy budowy domu. Jego wiedza i doświadczenie pozwolą na sprawne przeprowadzenie inwestycji oraz uniknięcie potencjalnych problemów. Rzeczoznawca może kontrolować jakość wykonywanych prac, doradzać w kwestii materiałów oraz technologii budowlanych, a także reprezentować nas w kontaktach z wykonawcami i dostawcami. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom jest budowany zgodnie z obowiązującymi normami oraz naszymi oczekiwaniami.

Uzyskanie odszkodowania po szkodzie budowlanej

W sytuacji, gdy dojdzie do szkody budowlanej, np. zalania mieszkania przez sąsiada lub uszkodzenia konstrukcji budynku przez siły natury, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista ten może dokonać oceny rozmiaru szkody oraz kosztów jej naprawy. Jego opinia będzie niezbędna do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela lub sprawcy szkody. Rzeczoznawca może również pomóc nam w negocjacjach z firmami remontowymi oraz doradzić, jakie prace powinny zostać wykonane, aby przywrócić nieruchomość do stanu sprzed szkody.