Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Okna dachowe to niezbędny element każdego poddasza użytkowego, wprowadzający do wnętrza światło dzienne i umożliwiający wentylację pomieszczeń. Wybór odpowiednich okien dachowych może być jednak trudny, ze względu na różnorodność dostępnych modeli, materiałów i funkcji. W tym artykule przedstawiamy rodzaje okien dachowych oraz ich cechy, aby ułatwić Ci wybór najlepszego rozwiązania dla Twojego domu.

Rodzaje i charakterystyka okien dachowych

Okna obrotowe to najpopularniejszy rodzaj okien dachowych, który sprawdza się w większości przypadków. Ich główną zaletą jest prostota konstrukcji oraz łatwość obsługi - otwieranie i zamykanie odbywa się poprzez obrót skrzydła wokół osi poziomej, umieszczonej na wysokości około połowy okna. Dzięki temu, nawet dzieci mogą bezpiecznie korzystać z takiego okna. Okna obrotowe wykonane są z drewna lub tworzywa sztucznego (PVC), co pozwala na dobranie odpowiedniego materiału w zależności od preferencji i budżetu. Ponadto okna obrotowe można wyposażyć w dodatkowe funkcje, takie jak rolety przeciwsłoneczne, moskitiery czy systemy wentylacyjne.

Uchylno-przesuwne okna dachowe w Radomsku to nowoczesne rozwiązanie, które łączy zalety okien obrotowych z dodatkowymi możliwościami. Ich konstrukcja pozwala na otwieranie skrzydła zarówno w sposób obrotowy, jak i przesuwny. Dzięki temu można je otworzyć na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Okna uchylno-przesuwne są szczególnie polecane dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce na poddaszu, ponieważ nie wymagają dodatkowego miejsca do otwarcia. Podobnie jak w przypadku okien obrotowych, dostępne są modele wykonane z drewna lub PVC, a także z dodatkowymi funkcjami.

Okna wyłazowe to specjalny rodzaj okien dachowych, który umożliwia bezpieczny i łatwy dostęp na dach budynku. Są one szczególnie przydatne w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych, naprawczych czy montażu anten czy paneli słonecznych. Okna wyłazowe posiadają specjalną konstrukcję skrzydła, która pozwala na jego całkowite otwarcie i oparcie o dach, tworząc wygodne przejście. Ponadto okna te są wyposażone w dodatkowe elementy zabezpieczające, takie jak poręcze czy antypoślizgowe powierzchnie. Okna wyłazowe dostępne są w wersjach drewnianych i PVC, a także z różnymi rodzajami szyb, np. zespolonymi czy przeciwsłonecznymi.