Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze czynności serwisowe dla samochodów Peugeot z silnikami diesla?

Jakie są najważniejsze czynności serwisowe dla samochodów Peugeot z silnikami diesla?

Każdy właściciel samochodu Peugeot z silnikiem diesla powinien zwrócić szczególną uwagę na regularne przeglądy i serwisowanie swojego auta. Właściwa konserwacja i dbałość o pojazd wpływa nie tylko na jego żywotność, ale także na osiągi i bezpieczeństwo jazdy. W artykule przedstawiamy najważniejsze czynności serwisowe, które warto wykonywać w przypadku samochodów marki Peugeot z silnikami diesla.

Wymiana oleju silnikowego i filtrów

Zacznijmy od podstawowej czynności, jaką jest wymiana oleju silnikowego oraz filtrów. Olej pełni kluczową rolę w smarowaniu, chłodzeniu oraz oczyszczaniu silnika. W przypadku samochodów z silnikami diesla zaleca się wymianę oleju co 10 000 – 15 000 km lub co rok, w zależności od tego, która wartość zostanie osiągnięta wcześniej. Warto również pamiętać o wymianie filtra oleju, filtra powietrza, filtra paliwa oraz filtra kabinowego – wszystkie te elementy mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie silnika oraz komfort jazdy.

Kontrola układu hamulcowego

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów samochodu pod względem bezpieczeństwa. Warto regularnie sprawdzać stan tarcz i klocków hamulcowych, a także płynu hamulcowego. W przypadku samochodów Peugeot z silnikami diesla zaleca się kontrolę układu hamulcowego co 20 000 km lub co dwa lata np. w autoryzowanym serwisie Peugeot w Rumii. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak dłuższy czas reakcji na naciskanie pedału hamulca czy hałasy podczas hamowania, konieczna jest wizyta w serwisie.

Sprawdzanie zawieszenia i układu kierowniczego

Zawieszenie i układ kierowniczy mają bezpośredni wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. W przypadku samochodów Peugeot z silnikami diesla warto sprawdzać stan amortyzatorów, sprężyn, wahaczy czy łączników stabilizatora. Zaleca się kontrolę zawieszenia co 30 000 – 40 000 km lub co dwa lata. Również układ kierowniczy wymaga regularnej kontroli – warto zwrócić uwagę na stan drążków kierowniczych, przekładni kierowniczej oraz wspomagania.

Konserwacja układu wydechowego i kontrola emisji spalin

Silniki diesla są znane z większej emisji spalin niż jednostki benzynowe, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na układ wydechowy oraz kontrolę emisji spalin. W przypadku samochodów Peugeot z silnikami diesla należy sprawdzać stan tłumików, katalizatorów oraz filtrów cząstek stałych (DPF). Warto również regularnie kontrolować emisję spalin, aby upewnić się, że nasz pojazd spełnia normy emisji spalin i nie wpływa negatywnie na środowisko.