Artykuł sponsorowany

Jakie badanie wzroku powinno poprzedzać dobór nowych okularów?

Jakie badanie wzroku powinno poprzedzać dobór nowych okularów?

Wybór odpowiednich okularów może być kluczowy dla zachowania zdrowia i komfortu naszych oczu. Warto zatem dowiedzieć się, jakie badania wzroku powinny poprzedzać ten proces, aby wybrać najbardziej odpowiednie okulary dla naszych potrzeb. W tym artykule przyjrzymy się trzem rodzajom badań wzroku, które warto wykonać przed zakupem nowych okularów.

Badanie refrakcji

Badanie refrakcji to podstawowe badanie wzroku, które pozwala na określenie wady refrakcji, czyli krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Podczas badania lekarz okulista lub optometrysta z Lublina stosuje różne soczewki przed oczami pacjenta, aby sprawdzić, która z nich daje najlepszą ostrość widzenia. Na podstawie wyników tego badania specjalista dobiera odpowiednią moc soczewek korekcyjnych. Badanie refrakcji jest niezbędne przed zakupem okularów, gdyż pozwala na precyzyjne dobranie soczewek do naszych potrzeb.

Badanie pola widzenia

Badanie pola widzenia pozwala na ocenę zakresu widzenia pacjenta oraz wykrycie ewentualnych ubytków w polu widzenia spowodowanych różnymi chorobami oczu, takimi jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa. Podczas badania pacjent patrzy na punkt centralny, a specjalista ocenia, czy pacjent jest w stanie zauważyć bodźce świetlne pojawiające się na obwodzie pola widzenia. Badanie to jest szczególnie ważne dla osób, które podejrzewają problemy z polem widzenia lub mają choroby oczu wpływające na ten parametr.

Badanie zdolności akomodacji

Zdolność akomodacji to umiejętność oka do zmiany kształtu soczewki w celu skupienia obrazu na siatkówce, co pozwala na ostre widzenie przedmiotów z różnych odległości. W miarę starzenia się naszego organizmu zdolność akomodacji maleje, co może prowadzić do rozwinięcia się prezbiopii, czyli starczowzroczności. Badanie zdolności akomodacji pozwala na ocenę elastyczności soczewki oka oraz określenie, czy pacjent potrzebuje okularów wieloogniskowych lub progresywnych. Wykonanie tego badania przed zakupem okularów jest istotne zwłaszcza dla osób po 40. roku życia, gdyż pozwala na dobranie odpowiednich soczewek do naszych indywidualnych potrzeb.