Artykuł sponsorowany

Jak przebiegają badania szczelności budynku?

Jak przebiegają badania szczelności budynku?

Badanie szczelności budynku to istotny element oceny jego jakości, mający na celu sprawdzenie, czy budynek spełnia wymagania dotyczące energooszczędności i komfortu cieplnego. W Polsce podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują konkretne normy dotyczące tego aspektu budownictwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak przebiega proces badania szczelności budynku, jakie metody są stosowane oraz jakie są możliwe konsekwencje nieszczelności.

Metody badania szczelności

W Polsce najpopularniejszą metodą badania szczelności budynków jest tzw. test "blower door", który polega na wytworzeniu różnicy ciśnień między wnętrzem a otoczeniem budynku. Test ten wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu – wentylatora montowanego w drzwiach wejściowych, który usuwa powietrze z wnętrza budynku, powodując zmniejszenie ciśnienia. Następnie mierzy się prędkość przepływu powietrza przez nieszczelności w konstrukcji, co pozwala określić współczynnik nieszczelności. Innymi metodami badania szczelności są termowizja oraz pomiar strumienia powietrza przy użyciu anemometru. Jeśli chodzi o profesjonalne badania szczelności budynku, Kraków i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Vinci.

Czynniki wpływające na szczelność budynku

Szczelność budynku zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów budowlanych, sposób wykonania prac montażowych czy staranność izolacji termicznej. W Polsce szczególnie istotne jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz dbałość o szczegóły konstrukcyjne, ze względu na surowe warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. Dodatkowo warto pamiętać o konieczności regularnej kontroli stanu budynku oraz ewentualnych napraw, które mogą wpłynąć na jego szczelność.

Konsekwencje nieszczelności budynków

Nieszczelność budynku może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, zarówno dla jego użytkowników, jak i dla środowiska. Przede wszystkim, nieszczelne budynki charakteryzują się wyższym zużyciem energii na ogrzewanie, co przekłada się na większe koszty eksploatacji oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto nieszczelności mogą powodować powstawanie wilgoci i pleśni wewnątrz budynku, co ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców oraz trwałość konstrukcji.