Artykuł sponsorowany

Jak przebiega leczenie jaskry?

Jak przebiega leczenie jaskry?

Jaskra to poważne schorzenie oczu, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W Polsce dotyka ono około 200 000 osób, a liczba ta rośnie wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa. W artykule przedstawimy, jak przebiega leczenie jaskry, jakie są dostępne metody oraz jakie są możliwości zapobiegania tej chorobie.

Diagnostyka jaskry

Pierwszym krokiem w leczeniu jaskry jest jej prawidłowa diagnostyka. Badania przesiewowe są szczególnie ważne dla osób po 40. roku życia, u których ryzyko wystąpienia choroby wzrasta. Podczas badania okulistycznego lekarz ocenia ciśnienie wewnątrzgałkowe, grubość rogówki oraz stan tarczy nerwu wzrokowego. Dodatkowo może być wykonane badanie pola widzenia oraz optyczna koherentna tomografia (OCT), która pozwala na dokładne zbadanie struktur oka. Jeśli wyniki badań wskazują na jaskrę, lekarz ustala jej rodzaj i stopień zaawansowania, co ma kluczowe znaczenie dla doboru odpowiedniej metody leczenia.

Leczenie farmakologiczne

Najczęściej stosowaną metodą leczenia jaskry jest terapia farmakologiczna, mająca na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Leki przeciwnadciśnieniowe stosowane w jaskrze to krople do oczu, które wpływają na zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub zwiększenie jej odpływu z gałki ocznej. Wśród dostępnych leków można wymienić prostaglandyny, beta-blokery, alfa-adrenergiczne agonisty, inhibitory anhydrazy węglanowej oraz miotyki. Leczenie farmakologiczne jest zwykle długotrwałe i wymaga regularnego stosowania kropli oraz kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Leczenie laserowe

Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub pacjent nie toleruje stosowanych leków, kolejnym etapem może być leczenie laserowe. Istnieją różne techniki zabiegów laserowych stosowane w leczeniu jaskry, a wybór metody zależy od rodzaju choroby oraz stopnia zaawansowania. Najbardziej popularne to trabekuloplastyka laserowa (TL), która polega na naświetlaniu kąta przesączania w celu poprawy odpływu cieczy wodnistej oraz irydotomia laserowa, stosowana głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania, gdzie laser tworzy otwór w tęczówce, umożliwiając swobodny przepływ cieczy wodnistej. Jeśli chodzi o laserowe leczenie jaskry, Poznań i okolice to rejon działania specjalistów takich jak np. Oftalmus.