Artykuł sponsorowany

Jak przebiega gięcie na prasie krawędziowej?

Jak przebiega gięcie na prasie krawędziowej?

Gięcie na prasie krawędziowej to jedna z najważniejszych technologii w przemyśle metalowym, która pozwala na precyzyjne formowanie blach i innych materiałów. W tym artykule omówimy proces gięcia na prasie krawędziowej, jego zalety oraz różne rodzaje pras krawędziowych dostępnych na rynku. Dowiesz się także, jakie są kluczowe czynniki wpływające na jakość gięcia oraz jak dobrać odpowiednie narzędzia i parametry pracy.

Proces gięcia na prasie krawędziowej

Gięcie na prasie krawędziowej polega na wykorzystaniu siły nacisku, aby zmienić kształt materiału, takiego jak blacha stalowa czy aluminium. Proces ten odbywa się w specjalnie skonstruowanej maszynie, zwanej prasą krawędziową, która składa się z dwóch głównych elementów – górnego i dolnego narzędzia. Górne narzędzie, zwane stemplem, naciska na materiał, który jest umieszczony na dolnym narzędziu, zwanej matrycą. Siła nacisku powoduje odkształcenie materiału i uzyskanie pożądanego kształtu. Jeśli chodzi o profesjonalne gięcie na prasie krawędziowej, Poznań i okolice to rejon działania fachowców takich jak Metal-Raf.

Rodzaje pras krawędziowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pras krawędziowych, które różnią się między sobą konstrukcją, zastosowaniem oraz możliwościami technologicznymi. Prasy mechaniczne to najstarszy typ pras krawędziowych, które wykorzystują energię mechaniczną do gięcia materiału. Są one stosowane głównie w produkcji mniejszych elementów, gdzie nie ma potrzeby stosowania dużych sił nacisku. Prasy hydrauliczne to obecnie najpopularniejsze maszyny tego typu, które oferują większą precyzję i kontrolę nad procesem gięcia. Dzięki zastosowaniu układu hydraulicznego, prasy te pozwalają na pracę z większymi siłami nacisku oraz lepszą regulację parametrów pracy. Prasy elektryczne to nowoczesne maszyny, które wykorzystują silniki elektryczne do napędu mechanizmu gięcia. Są one bardziej energooszczędne, ciche oraz oferują jeszcze większą precyzję i szybkość pracy niż prasy hydrauliczne.

Czynniki wpływające na jakość gięcia

Jakość gięcia na prasie krawędziowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału, grubość blachy czy wybrana technologia gięcia. Ważnym aspektem jest również dobór odpowiednich narzędzi – stempla i matrycy – które muszą być dostosowane do rodzaju materiału oraz pożądanej geometrii gięcia. Inne istotne czynniki to właściwe ustawienie parametrów pracy prasy, takich jak siła nacisku, prędkość gięcia czy kąt nachylenia narzędzi.