Artykuł sponsorowany

Jak działają systemy gaszenia gazem?

Jak działają systemy gaszenia gazem?

Systemy gaszenia gazem to jedno z najbardziej zaawansowanych i skutecznych rozwiązań w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. W Polsce ich popularność rośnie, zwłaszcza w obiektach przemysłowych, serwerowniach czy centrach danych. Ale jak takie systemy działają i dlaczego są tak efektywne? Oto trzy kluczowe aspekty, które warto poznać.

Zasada działania systemów gaszenia gazem

Systemy gaszenia gazem działają na zasadzie wykorzystania specjalnych substancji chemicznych, które mają zdolność do szybkiego i skutecznego pochłaniania ciepła oraz utleniania. Gdy dochodzi do pożaru, czujniki dymu lub temperatury aktywują system, który natychmiast uwalnia gaz do pomieszczenia. Gaz ten, rozpraszając się równomiernie, pochłania ciepło oraz tlen niezbędny do podtrzymania procesu spalania, co prowadzi do szybkiego ugaszenia ognia.

W systemach gaszenia gazem stosuje się różne substancje chemiczne, które można podzielić na dwie główne grupy, tzn. gazy o działaniu fizycznym i gazy o działaniu chemicznym. Do pierwszej grupy należą gazy takie jak argon, azot czy CO2, które działają głównie przez obniżenie stężenia tlenu w pomieszczeniu. Druga grupa to gazy o działaniu chemicznym, takie jak halony (obecnie wycofywane ze względu na ich szkodliwość dla środowiska) czy ich eko-alternatywy, np. FM200 czy Novec 1230. Te substancje wpływają na proces spalania na poziomie molekularnym, skutecznie blokując reakcje chemiczne odpowiedzialne za rozwój pożaru.

Zalety i zastosowania systemów gaszenia gazem

Systemy gaszenia gazem mają wiele zalet, które sprawiają, że są coraz częściej wybierane jako rozwiązanie przeciwpożarowe. Przede wszystkim są niezwykle skuteczne. Potrafią ugasić ogień w bardzo krótkim czasie, minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru. Ponadto, większość stosowanych gazów jest niepalna, nietoksyczna i nie przewodzi prądu elektrycznego, co sprawia, że są bezpieczne dla ludzi oraz sprzętu elektronicznego. Dlatego też systemy te są szczególnie polecane do zabezpieczania serwerowni, centrów danych czy archiwów, gdzie tradycyjne metody gaszenia mogłyby spowodować poważne szkody. Wreszcie, systemy gaszenia gazem są łatwe w montażu i utrzymaniu, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.