Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni olej opałowy?

Jak dobrać odpowiedni olej opałowy?

Olej opałowy jest powszechnie stosowanym źródłem energii w wielu polskich gospodarstwach domowych. Wybór odpowiedniego rodzaju oleju opałowego może być kluczowy dla osiągnięcia wysokiej wydajności energetycznej, a także dla ochrony środowiska. W niniejszym artykule przedstawiamy trzy aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru oleju opałowego, aby zapewnić sobie komfortowe i ekologiczne ogrzewanie domu.

Parametry techniczne oleju opałowego

Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego oleju opałowego jest sprawdzenie jego parametrów technicznych. Do najważniejszych z nich należy gęstość, lepkość oraz wartość opałowa. Gęstość wpływa na zdolność oleju do spalania, a także na jego pojemność energetyczną. Lepkość jest istotna z punktu widzenia transportu i przechowywania oleju, a także wpływa na jego właściwości smarujące. Wartość opałowa to ilość energii, którą można uzyskać ze spalenia jednostki masy lub objętości paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym większa wydajność energetyczna oleju.

Normy jakościowe i certyfikaty

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są normy jakościowe oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego oleju opałowego np. z hurtowni paliwa w Krakowie. W Polsce obowiązują normy PN-C, które określają minimalne wymagania dotyczące jakości oleju opałowego. Dobrej jakości oleje opałowe powinny posiadać także certyfikaty takie jak ISO 9000, ISO 14000 czy EcoVadis, które świadczą o wysokim standardzie produkcji oraz dbałości o środowisko. Wybierając olej opałowy z odpowiednimi certyfikatami, można mieć pewność, że spełnia on wymagania dotyczące jakości i ekologii.

Ekologiczne aspekty wyboru oleju opałowego

Ostatnim, ale nie mniej istotnym kryterium wyboru oleju opałowego są jego właściwości ekologiczne. Warto zwrócić uwagę na zawartość siarki oraz innych szkodliwych związków w oleju, które mogą negatywnie wpływać na środowisko i zdrowie człowieka. Obecnie na rynku dostępne są tzw. oleje niskoemisyjne, które charakteryzują się niższą zawartością siarki oraz niższymi emisjami CO2 podczas spalania. Wybierając tego rodzaju olej opałowy, przyczyniamy się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu.