Artykuł sponsorowany

Jak dobrać części samochodowe po vin?

Jak dobrać części samochodowe po vin?

Dobór części samochodowych może być trudnym zadaniem, szczególnie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Na szczęście istnieje kilka metod, które ułatwiają to zadanie, a jedną z nich jest korzystanie z numeru VIN (Vehicle Identification Number). W poniższym artykule dowiesz się, jak za pomocą numeru VIN dobrać odpowiednie części samochodowe.

Co to jest numer VIN i gdzie go znaleźć?

Numer VIN to unikalny 17-znakowy identyfikator pojazdu, który zawiera informacje o producencie, modelu, roku produkcji, typie nadwozia, silnika oraz innych istotnych cechach samochodu. Numer ten jest umieszczony w kilku miejscach pojazdu, takich jak tabliczka znamionowa na progu drzwi kierowcy, szyba przednia przy krawędzi deski rozdzielczej czy też pod maską. Warto pamiętać, że numer VIN można również znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Jak dobrać części samochodowe za pomocą numeru VIN?

Korzystając z numeru VIN, możemy szybko i łatwo dobrać odpowiednie części samochodowe, które będą pasować do naszego pojazdu. Wystarczy odwiedzić stronę internetową sklepu motoryzacyjnego lub serwisu zajmującego się doborem części samochodowe po VIN i wprowadzić numer identyfikacyjny naszego samochodu. System automatycznie wyszuka i przedstawi listę kompatybilnych części, które można zamówić online lub kupić w stacjonarnym sklepie.

Jak odczytać informacje z numeru VIN?

Każdy znak w numerze VIN ma swoje znaczenie i przekazuje konkretne informacje na temat pojazdu. Pierwsze trzy znaki to tzw. kod WMI (World Manufacturer Identifier), który informuje o kraju produkcji i marce samochodu. Kolejne sześć znaków (VDS - Vehicle Descriptor Section) opisuje cechy techniczne pojazdu, takie jak rodzaj nadwozia, silnika czy układu napędowego. Ostatnie osiem znaków (VIS - Vehicle Identifier Section) to unikalny numer seryjny samochodu oraz informacje o roku produkcji i fabryce, w której pojazd został wyprodukowany.