Artykuł sponsorowany

Ile kosztują wiaty garażowe?

Ile kosztują wiaty garażowe?

Wiaty garażowe to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na tradycyjny garaż, a chcą zapewnić swoim samochodom odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. W ostatnich latach w Polsce wzrosło zainteresowanie tego typu konstrukcjami, co sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli i wariantów cenowych. W tym artykule przedstawimy, ile kosztują wiaty garażowe oraz na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Przeczytaj również: Do czego wykorzystuje się konstrukcje stalowe?

Materiały i konstrukcja

Wiaty garażowe można podzielić na kilka typów ze względu na materiały, z których są wykonane. Najpopularniejszymi materiałami są stal, drewno oraz aluminium. Wiaty stalowe są najtańsze, ale mogą być mniej trwałe niż te wykonane z innych materiałów. Wiaty drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem i wysoką trwałością, ale ich cena może być znacznie wyższa niż w przypadku stali. Wiaty aluminiowe łączą zalety obu tych materiałów – są lekkie, trwałe i odporne na korozję, ale ich koszt może być najwyższy. Jeśli chodzi o wytrzymałe wiaty garażowe, Zielona Góra to miasto, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak Kristechmetal.

Przeczytaj również: Czy carporty stalowe są popularne w Polsce?

Rozmiar i funkcjonalność

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę wiaty garażowej jest jej rozmiar oraz funkcjonalność. Im większa wiatę zamierzamy postawić, tym więcej materiałów będzie potrzebnych do jej wykonania, co oczywiście wpłynie na koszt całkowity. Ponadto wiaty mogą być jedno-, dwu-, czy nawet trzystanowiskowe, co również wpływa na ich cenę. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak możliwość zamontowania drzwi czy okien, które mogą zwiększyć komfort użytkowania, ale też podnieść koszt inwestycji.

Cena i montaż

Ceny wiat garażowych zaczynają się od kilkuset złotych za najprostsze konstrukcje stalowe, a mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych za wiaty aluminiowe z dodatkowymi funkcjami. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny koszt, jaki poniesiemy przy zakupie wiaty garażowej. Konieczne będzie także przygotowanie odpowiedniego podłoża oraz montaż konstrukcji. Montaż wiaty można wykonać samodzielnie lub zlecić firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach. Koszt montażu zależy od wielkości i skomplikowania konstrukcji oraz regionu Polski, ale można się spodziewać kwoty rzędu kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.