Artykuł sponsorowany

Druk podkładek - proces i technologia - PrintWay

Druk podkładek - proces i technologia - PrintWay

Podkładki, choć na pierwszy rzut oka wydają się prostym produktem, w rzeczywistości ich produkcja wymaga precyzyjnego procesu drukowania. Drukarnie oferujące druk podkładek do kubków, szklanek czy talerzy muszą zadbać o jakość i trwałość nadruku, aby spełnić oczekiwania klientów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak przebiega proces druku podkładek, jakie technologie są stosowane oraz jakie materiały używane są do ich produkcji.

Technologie druku

W produkcji podkładek stosuje się różne technologie druku, które wpływają na jakość i wygląd finalnego produktu. Jedną z najpopularniejszych metod jest druk offsetowy, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości nadruku oraz precyzyjne odwzorowanie kolorów. Druk cyfrowy również jest często wykorzystywany w przypadku mniejszych nakładów lub indywidualnych zamówień, gdyż pozwala na szybkie przygotowanie projektu do druku oraz elastyczność w zmianach wzorów. Druk sitodrukowy to kolejna metoda, która sprawdza się szczególnie w przypadku dużych powierzchni do pokrycia farbą oraz gdy wymagana jest wysoka trwałość nadruku. Warto również wspomnieć o druku fleksograficznym, który pozwala na drukowanie na różnych materiałach, w tym na tekturze czy folii.

Materiały używane do produkcji podkładek

W zależności od przeznaczenia podkładki wykorzystuje się różne materiały do ich produkcji. Najczęściej spotykanym surowcem jest tektura, która charakteryzuje się niską ceną, lekkością oraz łatwością w recyklingu. Tektura jest również łatwo dostępna i pozwala na uzyskanie różnorodnych kształtów podkładek. Innym materiałem często stosowanym w produkcji podkładek jest guma, która jest trwała, odporna na ścieranie oraz nieprzemakalna. Guma świetnie sprawdza się jako podkładka antypoślizgowa oraz izolująca od ciepła. W przypadku bardziej luksusowych produktów stosuje się także skórę czy filc.

Proces druku i kontrola jakości

Po wyborze odpowiedniej technologii druku, materiału oraz projektu, rozpoczyna się właściwy druk podkładek. Na początek przygotowywane są formy drukowe oraz mieszane są farby, które następnie nanoszone są na materiał. Po wykonaniu nadruku podkładki są suszone, aby uniknąć rozmazywania się farby. W przypadku niektórych technologii druku, jak np. sitodruku, proces może wymagać kilku przejść farbą przez sito, aby uzyskać odpowiednią intensywność kolorów. Na koniec każda podkładka przechodzi kontrolę jakości – sprawdza się zarówno jakość nadruku, jak i precyzję wykonania kształtu oraz ewentualne uszkodzenia materiału.