Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się agencja celna?

Czym zajmuje się agencja celna?

Agencje celne są nieodłącznym elementem międzynarodowego handlu, a ich rola w procesie importu i eksportu towarów jest nie do przecenienia. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, celnicy pomagają przedsiębiorcom w sprawnym przeprowadzeniu procedur celnych, co pozwala na uniknięcie problemów związanych z opóźnieniami w dostawach czy karami finansowymi. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej działalności agencji celnych oraz ich roli w polskim handlu zagranicznym.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje odprawy celnej?

Podstawowe zadania agencji celnej

Agencje celne to podmioty, których głównym zadaniem jest świadczenie usług związanych z odprawą celno-skarbową towarów. Ich działalność obejmuje m.in. sporządzanie dokumentacji celnej, reprezentowanie klienta przed organami celnymi, a także doradztwo w zakresie przepisów celnych i podatkowych. Ponadto, agencje celne często świadczą dodatkowe usługi takie jak magazynowanie towarów czy organizacja transportu międzynarodowego. W Polsce, agencje celne współpracują z Krajową Administracją Skarbową (KAS), która jest odpowiedzialna za kontrolę przestrzegania przepisów celnych i podatkowych. Celnicy muszą posiadać licencję wydaną przez KAS, co świadczy o ich kompetencjach i uprawnieniach do wykonywania zawodu.

Procedury odprawy celnej

Proces odprawy celnej jest kluczowy dla prawidłowego obrotu towarowego między krajami. Agencje celne są odpowiedzialne za sporządzenie i przedłożenie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia odprawy, takiej jak zgłoszenie celne, faktury czy listy przewozowe. W zależności od rodzaju towaru oraz kraju pochodzenia, mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, takie jak certyfikaty jakości czy pozwolenia na import. Celnicy muszą również dokonać klasyfikacji towarów według tzw. Nomenklatury Scalonej, która określa stawki celne oraz ewentualne ulgi czy zakazy.

Znaczenie agencji celnych dla polskiego handlu zagranicznego

Polska, jako kraj należący do Unii Europejskiej, stosuje wspólne zasady polityki handlowej oraz system celny. Dlatego też agencje celne odgrywają istotną rolę w polskim handlu zagranicznym, zwłaszcza w kontekście rosnącej wymiany handlowej z krajami spoza UE. Celnicy są nie tylko ekspertami w dziedzinie przepisów celnych, ale również ważnymi partnerami dla przedsiębiorców, którzy chcą sprawnie prowadzić działalność na rynkach międzynarodowych. Współpraca z agencją celną pozwala na uniknięcie błędów i opóźnień, które mogą generować dodatkowe koszty oraz ryzyko utraty reputacji w oczach kontrahentów.