Artykuł sponsorowany

Czym są manszety gumowe?

Czym są manszety gumowe?

Manszety gumowe to elementy wykonane z elastycznych materiałów, które pełnią funkcję uszczelnienia oraz ochrony przed wnikaniem niepożądanych substancji do wnętrza maszyn i urządzeń. Stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, lotnictwo czy energetyka. Ich właściwości i zastosowania są szerokie, a ich wybór może być kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania konkretnego systemu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są manszety gumowe, jakie są ich rodzaje oraz w jakich branżach znajdują zastosowanie.

Rodzaje manszet gumowych

Manszety gumowe występują w różnych kształtach, rozmiarach i materiałach, co pozwala na ich dopasowanie do różnorodnych zastosowań. Najpopularniejsze rodzaje to manszety uszczelniające, ochronne i tłumiące drgania. Manszety uszczelniające służą do zapewnienia szczelności między dwoma powierzchniami, np. osi wału i obudowy silnika. Manszety ochronne mają za zadanie chronić elementy mechaniczne przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak kurz, błoto czy wilgoć. Z kolei manszety tłumiące drgania stosowane są w celu redukcji drgań i hałasu generowanego przez pracujące maszyny czy urządzenia.

Materiały używane do produkcji manszet gumowych

Wybór materiału, z którego wykonana jest manszeta gumowa, ma kluczowe znaczenie dla jej właściwości i trwałości. Najczęściej stosowane materiały to kauczuk naturalny, kauczuk syntetyczny, silikon oraz poliuretan. Kauczuk naturalny charakteryzuje się dobrą elastycznością i przyczepnością, ale jest mniej odporny na działanie czynników chemicznych i temperatury niż kauczuk syntetyczny. Ten ostatni, dzięki swoim właściwościom, może być stosowany w bardziej wymagających warunkach. 

Branże wykorzystujące manszety gumowe

Manszety gumowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W motoryzacji służą jako uszczelki w silnikach, skrzyniach biegów czy układach hamulcowych. W energetyce wykorzystywane są do uszczelniania przewodów i rurociągów, a także jako izolatory drgań w turbinach czy generatorach. W przemyśle chemicznym manszety gumowe stosowane są w celu ochrony urządzeń przed agresywnymi substancjami i wysokimi temperaturami. W budownictwie wykorzystuje się je jako elementy uszczelniające w systemach wentylacyjnych, kanalizacyjnych czy instalacjach wodnych. W lotnictwie natomiast pełnią funkcję ochronną oraz uszczelniającą w silnikach lotniczych, układach hydraulicznych czy podwoziach.