Artykuł sponsorowany

Czym różnią się płyty z plexi od płyt z PCV spienionego?

Czym różnią się płyty z plexi od płyt z PCV spienionego?

To pytanie, które zadają sobie osoby planujące zakup materiałów do wykończenia wnętrz, reklamy czy budowy mebli. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż oba materiały mają swoje zalety i wady. Warto więc bliżej przyjrzeć się różnicom między nimi, aby dokonać świadomego wyboru.

Przeczytaj również: Gdzie warto ustawiać stojaki ekspozycyjne z plexi?

Jakie są różnice między płytami plexi a z PCV spienionego?

Pierwszą różnicą między płytkami z plexi a PCV spienionym są ich właściwości fizyczne i chemiczne. Płyty z plexi, czyli z polimetakrylanu metylu (PMMA), są twarde, sztywne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki swojej przejrzystości przypominają szkło, ale są znacznie lżejsze i mniej kruche. PCV spienione, inaczej pianka poliwinylchloridowa, to natomiast materiał o mniejszej gęstości, miękki i elastyczny. Jego powierzchnia jest matowa, a struktura porowata, co sprawia, że jest lekki i łatwy w obróbce.

Ze względu na swoje właściwości, płyty z plexi oraz PCV spienionego znajdują zastosowanie w różnych branżach. Plexi jest często wykorzystywane w reklamie, np. do produkcji szyldów, tablic informacyjnych czy stojaków reklamowych. Ze względu na swoją odporność na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, płyty z plexi są również stosowane w budownictwie, np. jako elementy elewacji czy zadaszenia tarasów. PCV spienione natomiast, dzięki swojej lekkości i łatwości w obróbce, jest idealnym materiałem do produkcji mebli, wykończeń wnętrz czy elementów dekoracyjnych.

Kolejną różnicą między tymi dwoma materiałami jest sposób ich obróbki i montażu. Płyty z plexi można ciąć, wiercić, frezować oraz kleić, jednak wymagają precyzji i ostrożności podczas pracy. Należy również pamiętać o zabezpieczaniu krawędzi przed uszkodzeniem. Montaż płyt z plexi odbywa się za pomocą specjalnych łączników lub kleju konstrukcyjnego. W przypadku PCV spienionego obróbka jest znacznie prostsza. Można je ciąć nożem lub piłą, a także wiercić i frezować bez ryzyka uszkodzenia. Montaż odbywa się za pomocą kleju montażowego lub taśmy dwustronnej.

Podsumowując, zarówno płyty z plexi, jak i PCV spienionego mają swoje zalety i wady, które decydują o ich zastosowaniu w różnych branżach. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań, a także od umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej prace związane z obróbką i montażem.