Artykuł sponsorowany

Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej?

Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej to istotna decyzja, która może wpłynąć na komfort użytkowania oraz estetykę budynku. Warto zatem poznać najważniejsze kryteria, mające wpływ na jakość i funkcjonalność tego elementu. W poniższym artykule przedstawiamy trzy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze bramy garażowej.

Przeczytaj również: Jaki typ bramy sprawdzi się w niewielkim garażu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową?

Na rynku dostępne są różne rodzaje bram garażowych, takie jak rolowane, uchylne, segmentowe czy boczno-przesuwne. Wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków montażu. Bramy uchylne są popularne ze względu na prostą konstrukcję i niską cenę, jednak wymagają więcej miejsca do otwierania. Bramy segmentowe charakteryzują się wysokim poziomem izolacji termicznej i akustycznej oraz wygodą użytkowania, ale są droższe niż uchylne. Z kolei bramy rolowane i boczno-przesuwne to rozwiązania oszczędzające miejsce, które sprawdzą się w przypadku małych garaży lub zabudowań bliźniaczych.

Materiał, z którego wykonana jest brama garażowa, ma wpływ na jej trwałość, izolacyjność oraz wygląd. Najpopularniejsze są bramy stalowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na korozję. Bramy aluminiowe są lżejsze i bardziej odporne na korozję niż stalowe, jednak mogą być mniej wytrzymałe. Drewniane bramy garażowe wyróżniają się pięknym wyglądem i dobrymi właściwościami izolacyjnymi, ale wymagają regularnej konserwacji. Warto również zwrócić uwagę na bramy wykonane z PCV, które są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu.

Dobrze dobrana brama garażowa powinna zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz izolacji termicznej i akustycznej. Warto zainwestować w bramę wyposażoną w systemy zabezpieczające przed włamaniem, takie jak blokady antywłamaniowe czy zamki boczne. Dodatkowo, niektóre modele bram mają wbudowane czujniki ruchu lub fotokomórki, które zapobiegają przytrzaśnięciu. Jeśli chodzi o izolację, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U) – im niższy, tym lepsza izolacja. Dobrej jakości bramy segmentowe mają zwykle współczynnik U poniżej 0,8 W/(m²·K), co przekłada się na oszczędności energii i komfort termiczny.