Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o kataforezie?

Co warto wiedzieć o kataforezie?

Kataforeza to technologia, która zdobywa coraz większą popularność w przemyśle, zwłaszcza w Polsce. Proces ten pozwala na pokrywanie powierzchni metalowych cienką warstwą polimerów, zapewniając im trwałą ochronę przed korozją. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat kataforezy, jej zastosowań oraz zalet.

Proces kataforezy

Kataforeza to elektrochemiczny proces malowania, który polega na zanurzaniu przedmiotów metalowych w specjalnej emulsji lakierniczej. Emulsja ta zawiera cząsteczki polimerów oraz pigmentów, które pod wpływem napięcia elektrycznego osadzają się na powierzchni metalu. W wyniku tego procesu powstaje jednolita, cienka i trwała warstwa powłoki ochronnej. Kataforeza jest szczególnie efektywna w przypadku złożonych kształtów oraz trudno dostępnych miejsc, gdyż zapewnia równomierne pokrycie całej powierzchni przedmiotu.

Zastosowanie kataforezy

Kataforeza znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość i trwałość powłok ochronnych. Najczęściej stosowana jest w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, budowlanym oraz meblarskim. W motoryzacji czyszczenie karoserii chemiczne kataforeza pozwala na pokrywanie elementów karoserii samochodowej, takich jak błotniki czy drzwi, zapewniając im długotrwałą ochronę przed korozją. W przemyśle maszynowym i budowlanym technologia ta jest wykorzystywana do malowania konstrukcji stalowych, rur czy profili.

Zalety zastosowania kataforezy

Kataforeza posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz częściej wybierana jako metoda malowania powierzchni metalowych. Po pierwsze, zapewnia wysoką jakość i trwałość powłoki ochronnej, chroniącej przed korozją nawet przez kilkanaście lat. Po drugie, proces ten pozwala na osiągnięcie jednolitej i cienkiej warstwy powłoki, co przekłada się na estetykę i precyzję wykonania. Po trzecie, kataforeza jest ekologiczna – emulsja lakiernicza nie zawiera rozpuszczalników organicznych, a jej nadmiar może być odzyskiwany i ponownie wykorzystany. Po czwarte, technologia ta pozwala na malowanie złożonych kształtów oraz trudno dostępnych miejsc, co jest dużym atutem w przypadku wielu elementów konstrukcyjnych. Wreszcie, kataforeza jest ekonomiczna – dzięki możliwości odzysku i ponownego wykorzystania emulsji oraz niskiej ilości odpadów, proces ten jest bardziej opłacalny niż inne metody malowania.