Artykuł sponsorowany

Co określamy mianem odzieży ochronnej?

Co określamy mianem odzieży ochronnej?

Odzież ochronna to termin, który może wydawać się nieco enigmatyczny. Czy dotyczy on tylko specjalistycznych ubrań dla pracowników przemysłowych, czy też obejmuje szeroki zakres produktów, które mają na celu ochronę naszego zdrowia i bezpieczeństwa? W rzeczywistości odzież ochronna ma wiele zastosowań i może przybierać różne formy, a w tym artykule przyjrzymy się jej głównym rodzajom i zastosowaniom.

Zastosowania odzieży ochronnej w miejscu pracy

W miejscach pracy, gdzie występują zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, takie jak wysokie temperatury, substancje chemiczne czy hałas, odzież ochronna jest niezbędna. Pracownicy przemysłowi, budowlani czy laboranci często korzystają z kasków, rękawic, fartuchów czy okularów ochronnych. W Polsce obowiązują przepisy BHP, które regulują stosowanie odzieży ochronnej w miejscu pracy. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia odpowiednich środków ochrony osobistej oraz szkolenia pracowników z zakresu ich stosowania.

Odzież ochronna w medycynie

Szczególnie ważnym rodzajem odzieży ochronnej jest ta używana przez personel medyczny. Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni korzystają z maseczek, rękawic, fartuchów czy kombinezonów jednorazowych, aby chronić się przed zakażeniami i chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. W czasie pandemii COVID-19 odzież ochronna stała się niezbędna dla personelu medycznego na całym świecie. W Polsce producenci takiej odzieży muszą spełniać normy określone przez Polską Normę (PN) oraz Europejską Normę (EN).

Odzież ochronna w życiu codziennym

Nie tylko w miejscu pracy czy szpitalu, ale również w życiu codziennym możemy korzystać z odzieży ochronnej. Przykładem są kurtki przeciwdeszczowe, które chronią nas przed wilgocią czy wiatrem, czy też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które zabezpieczają nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują także maseczki antysmogowe, które filtrują powietrze przed szkodliwymi pyłami zawieszonymi. W Polsce wiele osób korzysta z tego rodzaju odzieży ochronnej, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie występują problemy ze smogiem.

Podsumowując, odzież ochronna to szerokie pojęcie, które obejmuje różnorodne produkty służące ochronie naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Może przybierać formę specjalistycznych ubrań dla pracowników przemysłowych, medycznych czy też codziennych akcesoriów, takich jak okulary przeciwsłoneczne czy maseczki antysmogowe.