Artykuł sponsorowany

Co odróżnia akumulatory AGM od tradycyjnych rozwiązań i dlaczego warto je wybrać do zastosowań specjalistycznych?

Co odróżnia akumulatory AGM od tradycyjnych rozwiązań i dlaczego warto je wybrać do zastosowań specjalistycznych?

Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Wyróżniają się one wyjątkowymi właściwościami, dzięki którym są idealne do zastosowań specjalistycznych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, czym różnią się akumulatory AGM od tradycyjnych baterii oraz dlaczego warto zainwestować w te nowoczesne rozwiązania.

Przeczytaj również: Czym powinien się cechować akumulator do samochodów ciężarowych?

Jaka jest budowa i technologia akumulatorów AGM?

Akumulatory AGM oparte są na technologii kwasowo-ołowiowej, jednak w odróżnieniu od tradycyjnych baterii, elektrolit jest przechowywany w matowaniu szklanym, które pochłania kwas siarkowy. Dzięki temu konstrukcja jest szczelna i nie ma ryzyka wycieku elektrolitu. Ponadto, akumulatory AGM posiadają separator wykonany z włókna szklanego, który zapewnia lepszą przewodność jonów oraz stabilizuje temperaturę pracy baterii. W efekcie, akumulatory AGM charakteryzują się wyższą wydajnością energetyczną oraz dłuższym czasem życia.

Bezobsługowość i bezpieczeństwo użytkowania

Jednym z głównych atutów akumulatorów AGM fiamm jest ich bezobsługowość. W przeciwieństwie do tradycyjnych baterii, nie wymagają one uzupełniania wodą destylowaną ani kontrolowania poziomu elektrolitu. Dzięki temu są łatwe i wygodne w obsłudze, co sprawia, że idealnie nadają się do zastosowań specjalistycznych, gdzie wymagana jest niezawodność i minimalizacja kosztów eksploatacyjnych. Ponadto, konstrukcja akumulatorów AGM zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkowania, gdyż eliminuje ryzyko wycieku kwasu oraz powstawania niebezpiecznych gazów.

Akumulatory AGM znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Ze względu na swoją wydajność energetyczną oraz długotrwałość, są idealne do zasilania systemów awaryjnych, takich jak UPS czy agregaty prądotwórcze. Ponadto, dzięki swojej odporności na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz wibracje, akumulatory AGM świetnie sprawdzają się w pojazdach specjalistycznych, takich jak łodzie, kampery czy pojazdy off-road. Wreszcie, ze względu na swoje ekologiczne właściwości, akumulatory AGM są coraz częściej wykorzystywane w systemach fotowoltaicznych oraz w pojazdach elektrycznych.