Artykuł sponsorowany

Aparaty słuchowe na NFZ

Aparaty słuchowe na NFZ

Aparaty słuchowe są niezbędnym narzędziem dla wielu osób z zaburzeniami słuchu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dzięki nim osoby dotknięte tym problemem mogą prowadzić pełniejsze życie, uczestniczyć w rozmowach i korzystać z dźwięków otoczenia. W Polsce aparaty słuchowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co pozwala na ich tańsze lub nawet bezpłatne pozyskanie.

Kwalifikacja do refundacji aparatów słuchowych

Aby ubiegać się o refundację aparatu słuchowego przez NFZ, należy spełnić określone kryteria. Przede wszystkim, osoba zainteresowana musi posiadać orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności spowodowanej zaburzeniami słuchu. Następnie, konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza specjalisty laryngologa na badanie audiologiczne oraz przeprowadzenie tego badania w poradni audiologiczno-foniatrycznej. Jeśli chodzi o aparaty słuchowe na NFZ, Sulęcin jest miejscowością, w której skorzystamy z oferty fachowców takich jak Cedis-Med.

Procedura uzyskania aparatu słuchowego na NFZ

Po otrzymaniu skierowania na aparat słuchowy pacjent zgłasza się do wybranej placówki, która podpisuje umowę z NFZ na dostarczenie aparatu słuchowego. W placówce tej przeprowadzane są kolejne badania audiologiczne oraz dobór odpowiedniego modelu aparatu. Następnie pacjent odbiera aparat i korzysta z niego przez okres próbny, który trwa od 2 do 4 tygodni. Po tym czasie, jeśli aparat spełnia oczekiwania pacjenta, zostaje on zatwierdzony przez lekarza i pacjent może korzystać z niego na stałe.

Wysokość refundacji aparatów słuchowych

Kwota refundacji aparatu słuchowego przez NFZ zależy od stopnia niepełnosprawności pacjenta oraz rodzaju aparatu. W przypadku osób z lekkim zaburzeniem słuchu refundacja wynosi 50% wartości aparatu, natomiast dla osób ze średnim i ciężkim zaburzeniem – 100%. Warto dodać, że refundacja dotyczy jedynie wybranych modeli aparatów słuchowych, które są dostępne w ramach umowy z NFZ. Jeśli pacjent zdecyduje się na zakup innego modelu, musi pokryć różnicę w cenie we własnym zakresie.

Aparaty słuchowe na NFZ to ważna pomoc dla osób z zaburzeniami słuchu, które nie mogą pozwolić sobie na zakup drogich urządzeń. Procedura uzyskania refundacji jest stosunkowo prosta, jednak wymaga spełnienia określonych kryteriów oraz przejścia przez kilka etapów. Dzięki refundacji wielu pacjentom udaje się poprawić jakość życia i cieszyć się lepszym słuchem.