Artykuł sponsorowany

AdBlue - czym cechują się pojemniki na ten rodzaj płynu?

AdBlue - czym cechują się pojemniki na ten rodzaj płynu?

AdBlue to specjalny płyn stosowany w samochodach z silnikami Diesla, który pomaga w redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to niezbędny element układu SCR (Selective Catalytic Reduction), czyli selektywnej redukcji katalitycznej. Aby przechowywać i transportować AdBlue, potrzebne są odpowiednie pojemniki, które spełniają szereg wymogów technicznych i bezpieczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie cechy powinny posiadać pojemniki na AdBlue oraz jakie są ich rodzaje.

Materiały użyte do produkcji pojemników

Pojemniki na AdBlue muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie tego płynu oraz na warunki atmosferyczne. Najczęściej stosowanym materiałem jest polietylen o wysokiej gęstości (HDPE), który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, odpornością na ścieranie i korozję oraz niską przepuszczalnością dla gazów. 

Pojemność i kształt zbiorników

Pojemniki na AdBlue występują w różnych wielkościach, aby dostosować się do potrzeb użytkowników. Małe pojemniki o pojemności od 5 do 20 litrów są idealne dla indywidualnych kierowców, którzy chcą mieć zapas płynu w swoim samochodzie. Większe pojemniki o pojemności od 60 do 1000 litrów są przeznaczone dla firm transportowych, warsztatów czy stacji paliw, które potrzebują większych ilości AdBlue.

Wyposażenie dodatkowe

Pojemniki na AdBlue mogą być wyposażone w różne elementy ułatwiające ich obsługę i zwiększające bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na obecność specjalnych zaworów, które zapobiegają rozszczelnieniom i wyciekom płynu. Niektóre pojemniki mają wbudowane pompy ręczne lub elektryczne, które ułatwiają napełnianie układu SCR oraz kontrolowanie ilości płynu. 

Certyfikacja i normy jakości

Pojemniki na AdBlue muszą spełniać szereg norm jakościowych, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty zgodności z normami ISO, takimi jak ISO 22241, która określa wymagania dla pojemników do przechowywania i transportu AdBlue. Ponadto pojemniki powinny być zgodne z przepisami ADR (Europejskie Porozumienie dotyczące międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych drogą lądową), które regulują transport materiałów niebezpiecznych, w tym AdBlue. Wybierając zbiorniki na AdBlue, warto zwrócić uwagę na obecność tych certyfikatów i norm, aby mieć pewność co do jego jakości i bezpieczeństwa.