Artykuł sponsorowany

5 sygnałów, które mogą wskazywać na awarię wyciągu do trocin

5 sygnałów, które mogą wskazywać na awarię wyciągu do trocin

Wyciągi do trocin to niezwykle ważne urządzenia w przemyśle drzewnym, które pozwalają na efektywne usuwanie odpadów powstałych podczas obróbki drewna. Jednak jak każde urządzenie, mogą ulec awarii, co może prowadzić do opóźnień w produkcji, a nawet do zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników. W niniejszym artykule przedstawiamy pięć sygnałów, które mogą wskazywać na awarię wyciągu do trocin.

Nadmierna wibracja i hałas

Wibracje i hałas są naturalnym skutkiem pracy maszyn przemysłowych, jednak nadmierna wibracja oraz hałas mogą sugerować problemy z wyciągiem do trocin. Może to być spowodowane niewłaściwym montażem urządzenia, zużyciem części mechanicznych lub obecnością obcych przedmiotów w systemie. W takim przypadku warto sprawdzić mocowania urządzenia oraz dokładnie oczyścić system z wszelkich zanieczyszczeń.

Spadek wydajności

Jeśli zauważysz spadek wydajności wyciągu do trocin, może to być sygnałem problemów z jego działaniem. Przyczyną może być m.in. zatkany filtr powietrza, zużyte szczotki silnika czy uszkodzone łożyska. Warto regularnie sprawdzać stan tych elementów i wymieniać je na nowe, gdy tylko zauważymy oznaki zużycia.

Nieszczelności w systemie

Nieszczelności w systemie wyciągu do trocin mogą prowadzić do przedostawania się pyłu drzewnego do pomieszczeń produkcyjnych, co może być niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Warto sprawdzić wszystkie połączenia rur oraz uszczelki, a także dokładnie oczyścić system z pyłu i trocin. Jeśli problem będzie się powtarzał, może to sugerować konieczność wymiany uszkodzonych elementów lub zainstalowania dodatkowych uszczelek.

Zbyt wysoka temperatura

Wysoka temperatura wyciągu do trocin może świadczyć o przegrzewaniu silnika lub innych elementów urządzenia. Przyczyną może być zbyt duża ilość trocin w systemie, zatkane filtry powietrza czy niewłaściwe smarowanie łożysk. W takim przypadku należy natychmiast wyłączyć urządzenie, oczyścić je z nadmiaru trocin oraz sprawdzić stan filtrów i łożysk.

Awaria sterowania

Problemy z działaniem sterowania wyciągu do trocin mogą objawiać się np. nieprawidłowym działaniem przekaźników, błędami w odczytach czujników czy brakiem odpowiedzi na polecenia operatora. W takim przypadku warto sprawdzić stan układów elektrycznych oraz ewentualnie skonsultować się z serwisem technicznym. Pamiętaj, że regularne przeglądy oraz konserwacja urządzenia są kluczowe dla jego długotrwałego i bezawaryjnego działania.