
Jest jedną z ważniejszych witamin, a jej niedobory mogą wiązać się z licznymi problemami zdrowotnymi. Retionol, czyli witamina A, to substancja niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Co każdy z nas powinien wiedzieć na jej temat?
Witamina A w pigułce
O tym, jak ważną rolę odgrywa ta witamina, przekonano się już w początkach XX wieku, w trakcie badań związanych z infekcjami oczu. W latach 30-tych odkryty został z kolei beta-karoten, który w naszym organizmie może się przemieniać w witaminę A. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, zatem aby nasz organizm mógł przyswoić tę substancję, niezbędna staje się minimalna ilość tłuszczu. A jaki wpływ na ta substancja na nasze zdrowie?
Rola witaminy A w naszym organizmie?
Retinol ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm. Wiadomo, że dzięki dieta dostarczająca nam odpowiednich ilości tej substancji ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Bez tej witaminy trudno tez utrzymać w dobrym stanie rogówkę oka, a tym samym zachować dobry wzrok. Witamina A ma też ogromny wpływ na stan naszych kości oraz na naturalną odporność naszego organizmu.
Warto też zapamiętać, że bez odpowiednich ilości retinolu nie może sprawnie funkcjonować tak ważny narząd, jakim jest wątroba. O odpowiednich dawkach witaminy A powinny też pamiętać kobiety w ciąży, w przypadku których niezwykle ważnym zagadnieniem staje się wpływ tej substancji na przebieg ciąży oraz laktacji. A jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć niedobór witaminy A?
Skutki niedobory retinlu
Niedobór witaminy A może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów związanych z jej niedoborem są problemy związane z rogówką oraz ze wzrokiem. Zbyt sucha rogówka, zaburzenia widzenia (szczególnie po zmroku) – oto pierwsze symptomy mogące świadczyć o tym, że nasza dieta jest zbyt uboga w produkty zwierające retionol. Brak odpowiedniej ilości tej witaminy skutkuje też wyglądem skóry. Staje się ona sucha, a problemy związane z jej łuszczeniem się sprawiają nam coraz więcej problemów. Brak witaminy A sprawia też, że poważnym problemem stają się deformacje kości, spadek wagi, a w przypadku młodzieży mogą się pojawić poważne zaburzenia wzrostu.
Gdzie szukać witaminy A?
Zdrowa dieta, która ma nam dostarczyć odpowiednich ilości retinolu, nie może się obejść bez takich produktów spożywczych, jak makrela, wątroba czy mleko. Dobrym źródłem witaminy A są też sery, białka jaj oraz ostrygi. Niezbędnymi dodatkami do zdrowego menu stają się jednocześnie warzywa ciemnozielone oraz pomarańczowe, w których można znaleźć sporo cennego dla naszego organizmu beta-karotenu.
Witamina A i jej powiązania z innymi składnikami odżywczymi
Na to, w jaki sposób nasz organizm będzie wchłaniać witaminę A, wpływa wiele czynników. Ogromne znaczenie ma tu obecność innych składników odżywczych, takich jak beta-karoten, który w naszym organizmie może w naturalny sposób przekształcić się w witaminę A. O tym, jak retinol wpłynie na nasz organizm, decydują też witamina E oraz cynk – substancje, dzięki którym nasz organizm może sprawniej gospodarować witaminą A. Retinol wpływa też na to, w jaki sposób nasz organizm wykorzystuje inne substancje. Wyjątkowo ważną rolę odgrywa witamina A w procesie wchłaniania się wapnia – minerału mającego podstawowe znaczenie dla naszych kości oraz zębów.
Zdrowa dieta powinna nam dostarczać odpowiednich ilości retinolu – substancji niezwykle ważnej dla naszych kości, oczu oraz skóry. Pamiętajmy zatem o regularnym sięganiu po te produkty spożywcze, w których witamina A pojawia się w większych ilościach.