
Yoga, taniec, pilates, siłownia, crossfit lub bieganie – istnieje wiele możliwości, by poprawić swoją wytrzymałość fizyczną, uodpornić nasze ciało, a zarazem nabrać pożądanej figury. Przy uprawianiu sportu trzeba pamiętać, że przygotowanie do treningu, jest tak samo ważne, jak jego wykonanie. Odpowiednie przyszykowanie, chociażby przez rozgrzewkę lub rozciąganie, to tylko nieliczne sposoby, by być gotowym na wysiłek. Jednakże, trzeba też pamiętać o przygotowaniu nas samych oraz naszej psychiki.
To, w czym ćwiczymy, jest tak samo ważne, jak to, co i jak ćwiczymy. Nasz ubiór może ułatwić nam trening, ale także dodać pewności siebie. Jednak, co w sytuacji, gdy mimo że wyglądamy świetnie, wcale nie czujemy się dobrze w naszym stroju treningowym? Warto zastanowić się, które części naszego ubioru mogą być na przykład źle dobrane. Jeśli jesteś kobietą, duże szanse leżą właśnie w niedobrze dopasowanym biustonoszu sportowym. Wiele mówi się o poprawnie dobranym staniku, jednakże na temat tych do wysiłku fizycznego słychać zaskakująco niewiele. To, jak dobrać rozmiar stanika sportowego, na jakim materiale oraz fasonie się skupić, nie jest łatwym zadaniem, jest to jednak podstawa dobrego przygotowania do treningu.
Jak dobrać stanik sportowy?
Zadaniem stanika sportowego jest ochrona naszego biustu przed otarciami i uszkodzeniami, powinien on jak najlepiej go podtrzymywać oraz unieruchomić by zapewnić nam swobodę w wykonywaniu wysiłku fizycznego. Ważne też, aby nasz biustonosz sportowy zapewniał nam przy równoczesnym usztywnieniu i niekrępowaniu naszych ruchów, wystarczająco miejsca do swobodnego oddychania oraz głębokich wdechów (gdy uprawiamy sport zazwyczaj oddychamy głębiej, niż normalnie). Wiedząc to, co ważne jest przy stanikach sportowych oraz co je wyróżnia, trzeba zacząć od podstaw, czyli tego jak dopasować stanik sportowy do naszego ciała oraz biustu.
Zaskakująco, biustonosz sportowy dobieramy w podobny sposób jak normalny, codzienny biustonosz. Potrzebujemy rozmiaru pod naszym biustem oraz długości obwodu samego biustu. Rozmiar pod biustem mierzymy na wdechu, zaś wynik zaokrąglamy w dół (88 cm to rozmiar 85, 94 to rozmiar 90), zaś długość obwodu biustu mierzymy na wysokości naszych brodawek, nie przyciskając nadmiernie miarki do piersi. Mając te dwie liczby musimy od obwodu w biuście odjąć obwód pod naszym biustem. Tym sposobem mamy liczbę, która według tabelki rozmiarów europejskich mówi nam, jaki mamy rozmiar miseczki (od AA – najmniejszy, do O – największy). Wybierając biustonosz potrzebujemy właśnie rozmiaru naszej miseczki (literka) oraz rozmiaru pod biustem, który już zmierzyliśmy.
Mając rozmiar naszego stanika codziennego, możemy zastanowić się nad tym, jak wybrać biustonosz sportowy. Dla niektórych kobiet rozmiar stanika sportowego pozostaje taki sam, jak ich stanika codziennego. Dla innych, rozmiar musi zostać poddany modyfikacjom. Gumka pod biustonoszem sportowym jest zazwyczaj dość szeroka, przez co mniej rozciągliwa, ale za to bardziej przylegająca. Przymierzając stanik sportowy musimy sprawdzić, czy oddychamy swobodnie, i czy jesteśmy w stanie wziąć kilka głębokich wdechów. Jeśli tak nie jest, to wtedy warto rozważyć biustonosz, który będzie miał szerszy obwód pod piersiami. Jeśli nasz rozmiar obwodu normalnie to około 80 cm, przymierzmy taki, który ma 85 cm. Pamiętajmy, że przymierzając szerszy stanik, musimy wybrać rozmiar z miseczką o jeden mniejszą. Jeśli normalnie nosimy biustonosz 80E, przymierzając stanik sportowy 85, musimy wziąć miseczkę D.
Jeśli nie wiemy, jak dobrać stanik sportowy do dużego biustu, ponieważ nasze piersi przemieszczają się w trakcie wykonywania ćwiczeń, gdy przymierzamy biustonosz, możemy kilka razy podskoczyć lub wykonać ruchy rękami. Jeśli poczujemy, że nasz biust nie pozostaje w miejscu, to czas by wypróbować stanik sportowy o mniejszej miseczce. Analogicznie, jeśli wybieramy mniejszy rozmiar miseczki, musimy zwiększyć rozmiar obwodu pod piersiami. Jeśli normalnie nosimy rozmiar na przykład 110H, przymierzając stanik sportowy wybierzemy 115G.
Biustonosz sportowy – jaki wybrać
Gdy wiemy już, jakiego rozmiaru stanika sportowego szukamy, musimy zastanowić się nad tym, jaki wybrać biustonosz sportowy, jaki model oraz fason. Na rynku funkcjonują różne wersje i kroje.
Mamy na przykład staniki sportowe usztywniające, który zapewnia nam 100% pewności, że nasze piersi będą znajdować się na swoim miejscu w trakcie ćwiczeń; staniki sportowe push-up, dla tych kobiet, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie, także w trakcie treningu; staniki sportowe non-pad, bez dodatkowych wypełnień w miejscach naszych piersi lub takie, które zapewnią nam łatwiejsze oddychanie (np. Nike Ultrabreathe bra). Zależnie od tego, jaki sport uprawiamy, będziemy szukać innego biustonosza. Dla osób uprawiających yogę lub pilates, warto skupić się na stanikach sportowych z mniejszym usztywnieniem, lecz większą rozciągliwością i swobodą ruchu. Jeśli biegamy lub uprawiamy sporty wytrzymałościowe, szukajmy staników skupiających się właśnie na usztywnieniu naszego biustu. Jeśli chodzimy na siłownie i równocześnie chcemy wyglądać tam zniewalająco, biustonosz push-up będzie naszym wyborem. Wszystko zależy od tego, jaki stanik będzie najlepszy dla uprawianej przez nas dyscypliny.
Jednakże, nieważne jak wygląda nasz trening, trzeba pamiętać o tym, by nasz stanik sportowy był dobrze dobrany, z oddychającego materiału, który jest przyjemny dla naszej skóry i nie spowoduje otarć lub oparzeń.
Sprawdź również: https://www.10kparkingrelay.pl/nike-air-zoom-pegasus-37-flagowy-model-butow-do-biegania-w-nowej-odslonie/
Gdzie kupić biustonosz sportowy?
Przy kupnie stanika sportowego warto wydać więcej, ponieważ jakiekolwiek uszkodzenia lub otarcia mogą być niebezpieczne dla naszego ciała, a zwłaszcza biustu. Jeśli zdecydujemy się na produkt znanej, lecz droższej marki, mamy zagwarantowaną lepszą jakość oraz trwałość biustonosza sportowego. Mamy do wyboru staniki sportowe znanych firm, na przykład Nike, Adidas i Reebok, które możemy znaleźć w ich sklepach stacjonarnych lub stronach internetowych. Biustonosze sportowe są także produkowane przez mniej znane firmy (dla osób niezwiązanych ze sportem) na przykład Kalenji, Domyos, Rough Radical, Starever, Kimjaly i Deadlift.
Naszego stanika sportowego możemy szukać także w dużych sklepach sportowych, takich jak na przykład Adrenaline.pl.