5 porad, jak prowadzić zdrowy styl życia

Moda na prowadzenie zdrowego stylu życia nie przemija. Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to klucz do młodości i dobrego samopoczucia na długie lata. I choć wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, większości z nas wydaje się, że prowadzenie zdrowego stylu życia jest trudne i wymaga dużego zaangażowania czasu i środków pieniężnych. Przekonajmy się, że wcale tak nie jest! Wystarczy tylko stosować się do pięciu podstawowych zasad.

Aktywność fizyczna na co dzień

Aktywność fizyczna na co dzień

Każdy z nas doskonale wie, jak ważny dla naszego organizmu jest codzienny ruch. Jeżeli dotychczas nie uprawialiśmy żadnego sportu, możemy zacząć od krótkiego spaceru każdego dnia. Ważna jest regularność – wymaga to narzucenia sobie pewnego rygoru, ale dzięki temu szybko wejdzie nam to w nawyk i nie będziemy mogli wyobrazić sobie dnia bez spaceru. Po jakimś czasie warto pomyśleć o zwiększeniu codziennej dawki ruchu.

Bardzo dobrą propozycją dla początkujących jest bieganie. Nie wymaga ono specjalistycznego, drogiego sprzętu ani specjalnego przygotowania. Jak zacząć biegać? Wystarczy wygodny strój i sportowe obuwie. Przed przebieżką należy wykonać krótką rozgrzewkę, na którą może składać się na przykład kilka przysiadów i ćwiczenia rozciągające różne partie ciała. Nie powinno zaczynać się od pokonywania długich dystansów – na początek wystarczy kilkuminutowy bieg, z czasem możemy pokonywać coraz więcej kilometrów.

Bieganie pozwala nie tylko na spalenie znacznej ilości kalorii, ale także działa zbawiennie na wydolność oddechową czy serce. Po jakimś czasie okaże się, że nie możemy wyobrazić sobie dnia bez biegania!

Zdrowa i zbilansowana dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta

Zdrowe odżywianie to klucz do zachowania smukłej sylwetki. Niestety, przygotowanie smacznych i wartościowych posiłków jest czasochłonne, ponadto wymaga posiadania pewnych umiejętności kulinarnych. Zapotrzebowanie na zdrową dietę jest jednak ogromne, dlatego w odpowiedzi na nie powstało mnóstwo firm cateringowych, które oferują swoim klientom catering dietetyczny.

Popularna staje się zatem dieta pudełkowa, zasadą której jest dostarczenie przez firmę cateringową wybranej ilości posiłków umieszczonych w pudełkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy nie tylko czas, ale i pewność, że dostarczone posiłki są pełne witamin i składników odżywczych. Dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie dla całej rodziny. Zdrowe posiłki pozwalają uniknąć najmłodszym podjadania słodyczy i innych niezdrowych przekąsek, a co za tym idzie plagi naszych czasów, jaką jest otyłość u dzieci.

Czas na relaks

Czas na relaks

Stres działa destrukcyjnie na ludzki organizm. Niszczy komórki nerwowe, powoduje spadek koncentracji, problemy z ciśnieniem i żołądkiem. Jednak w dzisiejszych czasach bardzo trudno go uniknąć, dlatego warto pozwolić sobie codziennie na małą dawkę relaksu. Odpoczynek musi być przede wszystkim przyjemnością. W domu relaks zapewni nam długa kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, dobra książka, ulubiona muzyka, film czy serial. Dla niektórych z nas relaks to aktywne spędzanie czasu, na przykład pieczenie ciast czy majsterkowanie. Jeżeli chcemy zrelaksować się poza domem, warto wybrać się do kina, teatru, parku, na zakupy czy po prostu na krótki spacer ulicami miasta. Pamiętajmy jednak, że to co dla jednych jest przyjemnością, dla innych może być tylko przykrą koniecznością. Każdy powinien znaleźć sobie coś, co sprawia mu przyjemność.

Sen to podstawa!

Sen to podstawa!

Organizm każdego dnia potrzebuje odpowiedniej dawki snu, aby móc się zregenerować. Dorosły człowiek powinien spać przeciętnie około ośmiu godzin dziennie. Należy zadbać o to, aby sen był przede wszystkim dobry jakościowo. Codziennie powinniśmy się kłaść spać o podobnej godzinie – to samo dotyczy wstawania. Oczywiście w sytuacji, gdy potrzebujemy więcej snu, organizm sam będzie to sobie regulował i nie pozwoli nam się położyć zbyt późno ani obudzić za wcześnie.

Sypialnia powinna zostać przewietrzona, a temperatura nie może być zbyt wysoka, bowiem lepiej śpi się, gdy w pomieszczeniu jest odrobinę chłodniej.

Należy także zadbać o odpowiedniej jakości materac, dopasowany do naszego kręgosłupa. Przespana noc owocować będzie lepszym humorem i koncentracją w ciągu dnia, dzięki czemu będziemy w stanie sprostać nowych wyzwaniom.

Odstaw używki

Odstaw używki

Wszelkiego rodzaju używki źle wpływają na nasz organizm. Dotyczy to przede wszystkim alkoholu, który spożywany w zbyt dużych ilościach wyniszcza organizm. Oczywiście okazyjnie wypity kieliszek wina czy małe piwo nie zaszkodzą, ale nie powinny one gościć na naszych stołach codziennie. Kolejną, trudną to wyeliminowania używką, jest kawa. Posiada ona właściwości pobudzające i spożywana w małych ilościach pomaga organizmowi funkcjonować, a także zapobiega chorobom nowotworowym. Niemniej jednak rzadko ograniczamy się do jednej czy dwóch filiżanek tego napoju dziennie – wręcz codziennością stało wypijanie nawet pięciu kaw każdego dnia. Powinno się ją ograniczać, ponieważ nasila stres, który ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm.

Wielbiciele słodyczy powinni odstawić słodkie przekąski między posiłkami. Nie jest to jednak proste, ze względu na zawartą w nich dużą ilość cukru, która ma właściwości uzależniające. Dlatego dobrą propozycją dla łasuchów jest stopniowe ograniczanie słodyczy, które prowadzi do całkowitej ich eliminacji z diety. Poza pustymi kaloriami, nie dostarczają one właściwie żadnych składników odżywczych, przyczyniając się do powstawania różnych chorób, w tym cukrzycy i otyłości. Amatorzy tytoniu powinni całkowicie odstawić papierosy, które powodują nie tylko raka płuc, ale i astmę czy szybsze starzenie się skóry. W aptekach do kupienia są specjalistyczne preparaty, które ułatwiają rzucenie palenia.

Zdrowy styl życia to podstawa, jeśli chcemy na długo zachować młody wygląd i dobre samopoczucie. Prowadzenie go jest z pozoru trudne, ale wprowadzając w życie kilka zdrowych nawyków, bardzo szybko przekonamy się nie tylko o ich skuteczności, ale także nie będziemy chcieli więcej wracać do starych przyzwyczajeń. Jak widać nie wymaga to specjalistycznej wiedzy ani dostępu do wyszukanych środków, a jedynie innego spojrzenia na nasze codzienne życie.